Opublikowane dn. 10-09-2024

Narodowe Czytanie 2024

Narodowe czytanie 2024

7 wrzesnia odbyła się 13. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, której celem jest popularyzacja najwybitniejszych dzieł literatury polskiej, wzmacnianie tożsamości narodowej oraz promocja czytelnictwa.

Prezydent RP Andrzej Duda skierował okolicznościowy list, zachęcając do udziału w Narodowym Czytaniu "Kordiana":
Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski – zaznaczył w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze – napisał Prezydent.

Nasza Biblioteka także włączyła się do tej akcji organizując wspólne czytanie utworu Juliusza Słowackiego, 7 września w parku przy fonntanie w Kamionce. Z fragmentami utworu zmierzyli się zaproszeni goście:
Burmistrz Miasta Kamionka - Pan Karol Ługowski
Z-ca Burmistrza - Pan Grzegorz Szymanek
Kierownik BOSz -u - Pani Marta Białek
Kierownik OPS-u - Pani Anna Jezior
Dyrektorzy Zespół Szkół w Kamionce - Pan Michał Nerlo i Pani Urszula Zarzycka
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Samoklęskach - Pani Anna Marciniak
Dyrektor Centrum Kultury w Kamionce - Pan Mikołaj Lazor
oraz bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J.I. Kraszewskiego w Kamionce.
Serdecznie dziękujemy za współtworzenie z nami tej przepięknej inicjatywy promującej literaturę. Dziękujemy także za przygotowanie artystycznego wstępu w wykonaniu uczennic klasy VI z Zespół Szkół w Kamionce pod kierunkiem Pani Iwony Samsel i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

Autor: Anna Mitura