Opublikowane dn. 01-12-2022

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia, który  ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej...

W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka. Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki w których w roli głównej występują misie są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia dzieci. Sam pluszak jest ponadto symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia. Tak było i u nas w bibliotece, gdzie świętowaliśmy to wydarzenie razem z dziećmi z zerówek szkolnych z Zespołu Szkół w Kamionce. Dzieci wraz ze swoimi przytulankami uczestniczyły w przygotowanych zabawach, a trochę tego było: misiowe puzzle, łapki niedźwiadka, zagadki misiowe, taniec z przytulanką, poznawanie sławnych misiów z bajek i książek oraz małe co nieco dla głodnych brzuszków. Na zakończenie wysłuchały bajki o przygodach naszego ulubionego misia "Kubusia Puchatka". Wszyscy świetnie się bawiliśmy co widać na załączonych zdjęciach. Zapraszamy do oglądania :)